Filmy roku 2013

Který film získá ocenění film roku 2013? Nejnavštěvovanějším filmem v loňském roce byly Troškovy Babovřesky, které shlédlo přibližně 652 tisíc diváků. Film si vyslouží v tomto roce pokračování a v následujícím do kin vstoupí třetí díl.

Babovřesky, foto FalconV návštěvnosti obsadil druhou příčku Příběh kmotra, který shlédlo necelých 300 tisíc diváků. Na dalších dvou místech se umístil Čtyřlístek ve službách krále a Revival. Oba zmíněné filmy přesáhly hranici návštěvnosti 200 tisíc.

Dalšími atraktivními filmy pro rok 2013 byl Martin a Venuše, Křídla Vánoc, Kameňák 4 a Donšajni.

Jen pro srovnání – oblíbený film Líbáš jako ďábel vidělo půl milionu diváků, tj. přibližně o 150 tisíc méně než Babovřesky.

Film Hořící keř, který se věnuje osudu Jana Palacha, se bohužel neshledal se zájmem široké veřejnosti, a to i přesto, že filmoví kritici jej hodnotili poměrně vysoko. V kině jej shlédlo pouhých 13 000 diváků.

Žebříček těch „nej“

Ovšem návštěvnost v hodnocení filmů není zcela směrodatným ukazatelem. Ta pouze značí, kolik diváků film shlédlo. Jistě vypovídá o úspěšnosti, a zisku, který film přinesl, ale ne o tom, zda se umístí mezi těmi nejoblíbenějšími.

Mezi nejvydařenějšími by mohl být film Alice Nelis Revival, Křídla Vánoc Karin Babinské nebo animovaný Čtyřlístek ve službách krále. Dalším filmem, který nebyl navštěvován tak hojně, jako výše zmíněné, ale mohl by být kvalitním příspěvkem české kinematografie za rok 2013, je film Collete Milana Cieslara. Film Donšajni Jiřího Menzela, jenž byl navržen i na Oscara, má na umístění taktéž velkou šanci. Uvidíme, jak vše dopadne.