Jak dopadl Český lev?

V pořadí již 21. ročník cen České filmové a televizní akademie zcela ovládl snímek Hořící keř. Diváků, kteří pořad shlédli, bylo celkem 693 000 (o 77 tisíc více než v loňském roce). Podíl diváků, kteří se v moment předávání cen dívali na televizi, byl 17,97 procenta (loni to bylo 15,7 procenta).

Celý večer Českého lva moderoval marek Eben a celkově se o cenu ucházelo 29 hraných a animovaných filmů, které byly uvedeny do distribuce v roce  2013. Do nominace jich bylo nakonec připuštěno patnáct.

Jak ročník dopadl?

Na úvod je třeba zmínit, že na plné čáře zvítězil Hořící keř. Ze 14 nominací jich v ceny proměnil celkem jedenáct. Polská režisérka Agnieszka Hollandová odvedla kus práce a její film si odnesl cenu za nejlepší snímek, i ona dostala cenu za režii, ohodnocena nejvyšším stupněm byla kamera, střih, hudba, zvuk, masky, kostýmy a scénografie a rovněž si odnesl Cenu fanoušků.

Herecké výkony Hořící keř více méně minuly. Cenu za nejlepší hlavní ženský herecký výkon obdržela Petra Špalková za snímek Jako nikdy, Jiří Schmitzer si obdržel cenu za hlavní mužský herecký výkon ve stejném filmu. Vedlejší mužský herecký výkon dostal Jiří Lábus za film Klauni a za Hořící Keř v ženské kategorii  Jaroslava Pokorná.

Výsledky Českého lva za rok 2013

Hořící keř
Nejlepší film
Nejlepší režie- Agnieszka Hollandová
Ženský herecký výkon ve vedlejší roli – Jaroslava Pokorná
Nejlepší scénář – Štěpán Hulík
Nejlepší kamera – Martin Štrba
Nejlepší hudba – Antoni Komasa-Lazarkiewicz
Nejlepší střih – Pavel Hrdlička
Nejlepší zvuk – Petr Čechák, Marek Hart
Nejlepší filmová scénografie – Milan Býček
Nejlepší kostýmy – Katarína Hollá
Nejlepší masky – Zdeněk Klika
Nejlepší filmový plakát – Dušan Martinček a agentura 2FRESH
Mimořádný přínos české kinematografii – scenárista Vladimír Körner

Jako nikdy
Mužský herecký výkon v hlavní roli – Jiří Schmitzer
Ženský herecký výkon v hlavní roli – Petra Špalková

Klauni
Mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Jiří Lábus